1xbet

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Eğitim ve Sağlık Çalışanlarını Bir Araya Getiren Minyatür ve Tezhip Sergisi - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

1 Temmuz 2022 - 20:14

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Eğitim ve Sağlık Çalışanlarını Bir Araya Getiren Minyatür ve Tezhip Sergisi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, minyatür ve tezhip sergisi ile eğitim ve sağlık çalışanlarını bir araya getirdi. 14 Mart Tıp Bayramı vesilesi …

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünden Eğitim ve Sağlık Çalışanlarını Bir Araya Getiren Minyatür ve Tezhip Sergisi
Son Güncelleme :

17 Mart 2022 - 4:16

12 views

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, minyatür ve tezhip sergisi ile eğitim ve sağlık çalışanlarını bir araya getirdi. 14 Mart Tıp Bayramı vesilesi ile Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi tarafından ‘14.yy’da Uygulanan Tedavi Yöntemlerinin Minyatür Sanatında Hayat Bulması Konulu Minyatür- Tezhip Sergisi’, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nde açıldı. Açılışa İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Burak Öztop, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, Karşıyaka Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Suat Korkmaz, il sağlık müdürlüğü çalışanları, eğitim yöneticileri, kursiyerler katıldı.

14. yüzyılda sağlıkla ilgili yapılan çalışmalara dair herhangi bir belge olmamasına rağmen bu çalışmaları minyatür eser şeklinde kitap haline getiren ve Osmanlı döneminde tıp alanında önemli eserler vermiş Türk hekim ve cerrahı olan Şerefeddin Sabuncuoğlu söz konusu dönemin tedavi yöntemlerini kendi üzerinde uygulayan ve araştırmacı bir hekim olarak biliniyor. Sergide, Aynur Yürürdurmaz ve Karşıyaka Halk Eğitim merkezi kursiyerleri tarafından yapılan 14.yy ‘da Şerafettin Sabuncuoğlu’nun yapmış olduğu ilkel tedavi yöntemlerinin ve aletlerinin yer aldığı minyatür ve tezhip eserler bulunuyor.

Serginin açılış konuşmasını yapan Karşıyaka Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Suat Korkmaz, tarihte Türklerin sağlık alanında yapmış olduğu birçok çalışma olduğunu belirterek bu çalışmaların tanınması için bundan sonra da sergi ve benzeri etkinliklere yer vereceklerini söyledi.

Sergiyi hazırlayan Aynur Yürürdurmaz ise yaptığı konuşmada Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından hazırlanan ve 14. Yüzyılda uygulanan tedavi yöntemlerinin minyatür sanatında hayat bulduğu bu sergiyi hazırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İzmir İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Burak Öztop bu anlamlı serginin 14 Mart Tıp Bayramına denk gelmesinden duyduğu memnuniyeti belirtti ve tarihi İl Sağlık Müdürlüğü binasında bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Sağlık Müdürlüğünün tarihi binasında açılan sergide bulunmaktan dolayı duyduğu onur duyduğunu dile getirerek sağlıkçıların 14 Mart Tıp Bayramını kutlayarak sözlerine başladı. Sağlık ve eğitim alanının örtüşen yönlerine dikkat çeken Yentür, eğitim ve sağlığın birbirinden ayrılmaz bir bütün olduğunu dile getirdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı