1xbet

Güven Özdemir: "Don çiçek açan meyve ağaçlarına zarar verdi" - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

7 Temmuz 2022 - 13:43

Güven Özdemir: “Don çiçek açan meyve ağaçlarına zarar verdi”

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, son günlerde Kilis’te yaşanan soğuk hava ve don olayından dolayı meyve ağaçlarının …

Güven Özdemir: “Don çiçek açan meyve ağaçlarına zarar verdi”
Son Güncelleme :

17 Mart 2022 - 4:18

16 views

Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, son günlerde Kilis’te yaşanan soğuk hava ve don olayından dolayı meyve ağaçlarının çiçeklerine zarar verdiğini kaydetti.

KİLİS (İGFA)- “Son günlerde soğuk hava şartlarından dolayı çiçek açan meyve ağaçları, sebze ve gözleri açmaya yakın olan ağaçlarda don zararı oluşmuştur.” diyen Güven Özdemir, “Çiftçilerimize Geçmiş olsun. Bilindiği gibi donan suyun hacmi artar ve bu nedenle hücre duvarları yırtılır. Böylece hücreler hayatiyetini kaybeder. Eğer zarar gören kısım; çiçek ise tozlanıp meyveye dönüşemez, dal ise ağacın o dalı kurur, daha da kötüsü ağacın gövdesi ve kökleri ise ağaç tamamen canlılığını kaybeder.
Budama yapılmayan bağ ve ağaçlarda bugünlerde budama yapmayın. Meteoroloji don olayının devam edeceğini bildirdi. Çiftçilerimize bereketli bir yıl olması temenni ediyorum” dedi.