1xbet

van haber

CHP'li Karabıyık'tan YKS ücreti açıklaması - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

4 Ekim 2023 - 17:17

CHP’li Karabıyık’tan YKS ücreti açıklaması

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile 2022 Yükseköğretim …

CHP’li Karabıyık’tan YKS ücreti açıklaması
Son Güncelleme :

10 Mart 2022 - 1:04

80 views

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaptığı basın açıklaması ile 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) geç başvuru ücretlerinin yüzde 50 oranında daha fazla olmasını değerlendirdi.

ANKARA (İGFA) – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, AKP iktidarında öğrencilerin üstün yararının ve ekonomik koşullarının gözetilmediğini ifade etti.

Yaşanılan krizde ve enflasyon ortamında gelir kaybının yaşandığını belirten Karabıyık, kriz öncesinde de geçim sıkıntısı yaşayan ve bu sorunları derinleşen, belki de sınav ücretini son başvuru tarihi geçtikten sonra borçla denkleştiren ailelerin çocuklarının bu kriz döneminde yüzde 50 oranında fazla ücret alınarak cezalandırıldığını öne sürdü.

“Her öğrencinin üniversiteye erişebilmesi için üniversiteye girişte barajı kaldırdığını ve böylece öğrenci üzerindeki psikolojik baskıyı da kaldırdıklarını söyleyenler, öncelikle sınava giriş ücretlerini kaldırmalıydı” diyen Karabıyık, “Ancak bu yapılmadığı gibi sınav ücretleri yüzde 50 oranında daha fazla alınıyor. Sınava giren öğrencilerin büyük bir bölümü bu ücreti ödeyemeyecek durumdadır. Üniversite başvurusu için işlemlerini yapan ama sınav harcını yatıramayan adayların geç başvuru ücretlerinin yüzde 50 oranında daha yüksek olması pırıl pırıl gençlerimizin umutlarını, ideallerini yıkmaktadır. ÖSYM, bu kriz ortamında da geç başvuru ücretlerini yüzde 50 oranında fazla alması uygulamasını geri almalıdır. Hatta üniversitede okumak bu eğitimi almak isteyen her gencin anayasal hakkı olduğu için sınava giriş ücreti dahi olmamalıdır. Sınavların ücretsiz olması gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz” diye konuştu.