van haber

Medical Park Karadeniz Hastanesi meme kanserine dikkat çekti « Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

20 Temmuz 2024 - 13:36

Medical Park Karadeniz Hastanesi meme kanserine dikkat çekti

Medical Park Karadeniz Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Elanur Karaman, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadınla Başlar …

Medical Park Karadeniz Hastanesi meme kanserine dikkat çekti
Son Güncelleme :

10 Mart 2022 - 2:06

140 views

Medical Park Karadeniz Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Elanur Karaman, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadınla Başlar Derneği’nin Zorlu Grand Otel’de gerçekleştirdiği kermes etkinliğinde ‘Meme Kanseri’ hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Medical Park Karadeniz Hastanesi Medikal Onkoloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Elanur Karaman, “Meme kanseri her 8 kadından birinde ortaya çıkma riski bulunan önemli bir sağlık sorunudur. Her yıl dünyada 2,26 milyon yeni vaka görülmektedir” diye konuştu.

MENOPOZ SONRASI GÖRÜLEBİLİR

Meme kanserinin, tüm kanser türlerinin yüzde 24’ünü oluşturduğunu söyleyen Uzm. Dr. Karaman, “Meme kanseri, akciğer kanserinden sonra kadınlarda kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir. Çoğunlukla menopoz sonrası ortaya çıkan bu önemli hastalık, günümüzde tüm dünyada giderek daha erken yaşlarda görülmeye başlamaktadır. Meme dokusunda anormal olarak bir sertlik, dokuda çekilme, ciltte çekilme, meme başında kanlı bir akıntı, memede kızarıklık, egzama, kabuklanma, çatlama, meme cildinde portakal kabuğu benzeri görünüm, memede şekil ve meme başı yön değişikliği, koltuk altında kitle meme kanseri belirtileri açısından kadınlarımız için uyarıcı olmalıdır” ifadelerini kullandı.

GENETİK YATKINLIK RİSK FAKTÖRÜ OLUŞTURABİLİR

Meme kanserinin risk durumlarına dikkat çeken Uzm. Dr. Karaman, “Meme kanseri için risk faktörlerini ailede meme kanseri öyküsü olması, kendisinde daha önce meme kanseri hikâyesi olması, erken adet başlama yaşı, geç menopoz yaşı, hiç doğum yapmamış olma, ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak, bebeğini emzirmemiş olmak, sigara ve tütün ürünleri kullanmak, obezite ve fiziksel aktivitenin azlığı, uzun süreli hormon tedavisi almak oluşturmaktadır” açıklamasında bulundu.

KENDİMİZİ GÖZLEMLEMELİYİZ

Meme kanserinin yüzde 70’ini hastaların kendi memelerini incelerken veya muayene ederken saptadığını vurgulayan Uzm. Dr. Karaman, “Bu yüzden 20 yaşından sonra kadınlar ayda bir kez adet bitimi sonrası dönemde tercihen ayna karşısında kendi memelerini gözlemlemeli, elleri ile memelerini ve koltuk altlarını yoklamalıdır. Herhangi bir değişiklik fark ettiğinde ise en kısa zamanda doktora başvurmalıdır. Kanserden değil, geç kalmaktan korkmalıyız” diyerek sözlerini noktaladı. Konuşma sonrası dernek kurucusu Hülya Ulusoy ise katılımcılara teşekkürlerini iletti.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı