1xbet

'Uzun' bir yolculuğa çıktı - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

7 Temmuz 2022 - 13:49

‘Uzun’ bir yolculuğa çıktı

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Osman Uzun görevden alındı, yerine Mustafa Kayhan getirildi. Uzun yaptıkları zammı ‘uzun kuyruklar oluşması …

‘Uzun’ bir yolculuğa çıktı
Son Güncelleme :

29 Mart 2022 - 8:52

18 views

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Osman Uzun görevden alındı, yerine Mustafa Kayhan getirildi. Uzun yaptıkları zammı ‘uzun kuyruklar oluşması’ gerekçesiyle açıklamış ve şimşekleri üzerine çekmişti.

ESK’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından ESK Genel Müdürü olarak görevlendirilen Mustafa Kayhan, görevi Genel Müdür Osman Uzun’dan devraldı.

Kayhan, kurum daire başkanlarının hazır bulunduğu devir teslim töreninde yaptığı açıklamada, üreticilerin refahı ve tüketicilerin gıdaya erişimi konusunun temel öncelikleri olduğunun altını çizdi.

Dünyada yaşanan sorunların ülke tarımına ve hayvancılığına olan etkileri ile gıda ve tarım ürünleri konusunda yaşanan küresel sorunları yakından takip ettiklerini dile getiren Kayhan, “Kurumsal olarak alınması gereken önlemleri almaya ve hükümetimizin tarım ve gıda politikaları ile ilgili kararlarını en kısa ve en doğru şekilde uygulamaya gayret edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kayhan, ESK’ya verdiği hizmetlerden dolayı Osman Uzun’a teşekkür etti.

Mustafa Kayhan, Tarım eski Bakanı Faruk Çelik döneminde Hayvancılık Genel Müdürlüğü’nden alınmış, yerine Osman Uzun getirilmişti.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 27 Mart’ta Tokat’ta “En uygun imkânlarla vatandaşımızdan biz bu hayvanları alırız, süratle de Tarım Kredi olarak bunları piyasaya süreriz. Ramazan geldi, ramazanımızda da istiyoruz ki ucuz fiyatla vatandaşımıza Et Süt Kurumu’nda falan eti, kıymayı, kuşbaşını verelim” açıklamasında bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

ESK’nın 22 Mart’ta kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 zam yapması ve Osman Uzun’un ertesi gün “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu, o yüzden zam yaptık” açıklamasında bulunması tepkilere neden olmuştu.