1xbet

“Su Yoksa, Biz de Yokuz” - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

1 Temmuz 2022 - 20:34

“Su Yoksa, Biz de Yokuz”

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüpleri “22 Mart Dünya Su Günü”nü çeşitli etkinliklerle kutladı.İzmir Rotary ve İzmir Rotaract …

“Su Yoksa, Biz de Yokuz”
Son Güncelleme :

24 Mart 2022 - 0:04

13 views

Uluslararası Rotary 2440. Bölge Federasyonu Kulüpleri “22 Mart Dünya Su Günü”nü çeşitli etkinliklerle kutladı.İzmir Rotary ve İzmir Rotaract Kulüpleri Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız’ı “Su Yoksa, Biz De Yokuz!” konulu sunumuyla bölge kulüplerinin de katımlarıyla düzenlediği toplantıda ağırlarken, Urla Rotary Kulübü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) iş birliğinde “Yağmur Hasadı” projesini başlattı. NaturelRotary Kulübü ise Manisa’da kurumak üzere olan Marmara Gölü’ne su verilmesi için İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliğinde proje paydaşı olarak Salihli ve Turgutlu Rotary Kulüplerinin de desteğiyle yer aldı.

Rotary 2440. Bölge Kulüpleri 22 Mart Dünya Su Günü’nde yaklaşan iklim krizi,kuruyan sulak alanlar ve artan çevre kirliliği nedeniyle temiz ve içilebilir suyun önemini çeşitli etkinliklerle dikkat çekti. İzmir Rotary ve İzmir Rotaract Kulüpleri Su Politikaları Derneği Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Yıldız, iklim değişikliğinin yansımalarını nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte gözler önüne sererek, suyun yönetimi ve kullanımı konusunda bilgiler verirken;Urla Rotary Kulübü İzmir Yüksek TekonolojiEnstirüsü (İYTE) iş birliğinde başlatacağı yağmur suyu toplama projesi ile ilgili bir toplantı düzenledi.Yağmur suyu toplanacak olan binanın enstitü tarafından gösterilmesi, projenin inşaat kısmının da mimarlık ve yapı işleri bölümüyle ortaklaşa yapılması planlanan proje ile ilgili olarak ilerleyen günlerde üniversitede bir de panel düzenlenecek.

Belediyeler, Devlet Su İşleri, Üniversiteler, Odalar, Sivil toplum kuruluşları, Vakıflar, Dernekler ve Muhtarlıklar iş birliğinde pek çok doğaseverin 22 Mart Dünya Su Günü’nde İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Ege Bölgesinin önemli sulak alanlarından kurumak üzere olan Manisa’daki Marmara Gölü’ne su verilmesi için düzenlenen “Marmara Gölü Yaşasın” etkinliğinde NaturelRotary, Salihli ve Turgutlu Rotary Kulüplerinin desteğiyle projeye paydaş olarak yer aldı. Ege Belediyeler Birliği koordinasyonu ile gerçekleşen etkinlik kapsamımda onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan göldeki yaşamın ve balıkçılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için göle su verilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı