1xbet

Şifa kaynağı “Kekik” satışta - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

7 Temmuz 2022 - 13:57

Şifa kaynağı “Kekik” satışta

Kilis’te birçok hastalığın tedavisinde ve kebaplarda baharat olarak kullanılan halk arasında ‘zahter’ olarak da bilinen yeni mahsul kekik, bu yıl …

Şifa kaynağı “Kekik” satışta
Son Güncelleme :

06 Nisan 2022 - 4:36

13 views

Kilis’te birçok hastalığın tedavisinde ve kebaplarda baharat olarak kullanılan halk arasında ‘zahter’ olarak da bilinen yeni mahsul kekik, bu yıl kilosu 75 TL’den satışa sunuldu.

KİLİS (İGFA)- Zengin bitki örtüsüne sahip Kilis’in dağlık alanlarında yetişen ve tedavi amaçlı kullanılan şifalı bitki türü arasında bulunan kekik, tezgahlardaki yerini aldı.

Bu yıl kilosu 75 TL’den satılan kekiğin, yaz ve kış aylarında çay olarak içilmesinin yanı sıra, yemeklerde ve salatalar da baharat olarak da kullanılıyor. Başta tüberküloz olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan kekik, yöre halkının en fazla rağbet gösterdiği şifalı bitkiler arasında yer alıyor. Bu nedenle Kilis’te yaşayan ve il dışında olan Kilisliler, kekiğe yoğun ilgi gösteriyor. Kilisliler kekiği hem yaş, hem de kuru olarak tüketiyor.