van haber

Ne ABD-NATO-AB ne Rusya, tam bağımsız Türkiye… « Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

18 Temmuz 2024 - 02:00

Ne ABD-NATO-AB ne Rusya, tam bağımsız Türkiye…

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş: Vatandaşımızın da siyasetimizin de, ne Rusya, ne ABD, ne NATO, ne AB, tam bağımsız …

Ne ABD-NATO-AB ne Rusya, tam bağımsız Türkiye…
Son Güncelleme :

07 Mart 2022 - 0:20

91 views

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş: Vatandaşımızın da siyasetimizin de, ne Rusya, ne ABD, ne NATO, ne AB, tam bağımsız Türkiye çizgisinde buluşması gerekiyor.

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş Kadırga TV’de Gündem Özel programına konuk oldu.

Programda Ukrayna krizi üzerine soruları cevaplandıran BTP lideri, “Devletler satranç oynar ve bir yeri de satranç tahtası haline getirir. Satranç tahtası neresi ise yandı orası. Son 20 yılda izlediğimiz süreçte Ortadoğu bir satranç tahtasıydı. Orada piyonlar öldürüldü, şahlar çekildi, matlar yapıldı, vezirler alındı, kaleler bilmem ne yapıldı vs. ama olan hep satranç tahtasının üstünde yaşayan masum halklara oldu. Bugün de satranç tahtası olarak Ukrayna seçilmiş durumda” dedi.

“Propagandalar savaşında Rusya sınıfta kaldı”

“12 bin kilometre ötedeki ABD’nin Irak’a demokrasi getiriyorum, barış getiriyorum diyebildiği bir dünyada Rusya da Ukrayna’ya, ‘Ben de buraya giriyorum’ diyebiliyor” ifadelerini kullanan Hüseyin Baş, Ukrayna krizinde aynı zamanda büyük bir propaganda savaşı yapıldığını ve Rusya’nın bu savaşta geri kaldığını söyledi.

Baş, “Propagandalar savaşında Rusya sınıfta kaldı. Ukrayna’da nükleer tesis var, nükleer silah üretiliyor diyerek girdi. Bu ABD’nin Irak’a girerken söylediğine benzer bir söylem. Dolayısıyla bu cümle aslında emperyalist bir cümle. Bu kamuoyunu Rusya yönetemedi, sonuç olarak bu da, Rus severler açısından bir hayal kırıklığına sebep oldu” dedi.

“NATO ne yaptı bizim için? “

Rusya’nın Ukrayna operasyonunda, ‘İyi ki NATO’daymışız, NATO’da olmak bakın bizi nelerden korudu’ diyenler olduğunu ifade eden Hüseyin Baş, “Ben merak ediyorum NATO’da olmak bizi nelerden korudu?” sorusunu sordu ve şöyle devam etti; “Mesela 1974’te Kıbrıs’a çıkarma yaptık. NATO ne yaptı bizim için? NATO bizi düşman ilan etti! Mesela doksanlı yıllarda Kardak kayalıklarına Yunan askeri çıktı. NATO ne yaptı bizim için? Bize, ‘Sakın oraya gitme’ dedi. Biz bir gece operasyonuyla o kayalıkları geri almayı başardık. Merhum genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş’ın, ‘Türkiye’nin kırmızı çizgisidir’ dediği Lozan’a göre silahsız olması gereken Ege adalarında bugün ABD silahları var. Kime karşı, Türkiye’ye karşı! Oradan Yunanistan’ı hedef almadıkları aşikâr. Dolayısıyla niye iyi ki NATO’dayız, niye NATO’yu savunuyorsun, niye NATO’yu seviyorsun? Bu da bende bir soru işareti. NATO’nun bize ne faydası oldu da ‘Biz iyi ki NATO’dayız’ diyorsun. Biz şunu bilmiyor muyuz, Ukrayna NATO’ya yanaştığı için böyle oldu ama NATO’ya girmek istemeyen faili meçhulleri niye çabucak unutuyoruz, NATO’dan ayrılmak isteyen ülkelerde yaşanan ihtilalleri niye çabucak unutuyoruz ve NATO’nun içine almak istediği ülkelere uyguladığı ekonomik yaptırımları, ekonomik gelgelleri niye bu kadar çabuk unutuyoruz? Dolayısıyla dünyada hiçbir şekilde kabul edilemeyen emperyalist bir zihniyet var. Bu zihniyetin önüne geçmek gerekiyor.”

“Rusya severlere de diyorum, sen niye Rusya’yı seviyorsun?”

Ukrayna krizinde Rusya’nın yanında yer alanlara da seslenen BTP lideri şunları söyledi; “Rusya severlere de diyorum, sen niye Rusya’yı seviyorsun? Rusya’nın şöyle bir amacı mı var sence; biz ABD’yi bitireceğiz, NATO’yu bitireceğiz sonra da Türkiye’yi dünyanın lider ülkesi yapacağız… Sence öyle mi yani! Böyle bir şey bekliyorsak çok bekleriz. Dolayısıyla burada Türkiye’nin kendisine ait bir pozisyon alması gerekiyor. Vatandaşımızın da, siyasetimizin de ne Rusya, ne ABD, ne NATO, ne AB, tam bağımsız Türkiye çizgisinde buluşması gerekiyor.”

Türkiye’nin Ukrayna- Rusya krizindeki tavrı

Türkiye’nin Rusya- Ukrayna krizinde ortaya koyduğu tavrı olumlu bulduğunu belirten Hüseyin Baş, “Türkiye’nin bu noktada şu ana kadarki duruşunu olumlu buluyorum. Yani savaşa dahil olmadan, kendi kırmızı çizgilerini, kendi kanunlarını ihlal etmeden, herhangi bir taraf haline gelmeden süreci yürütmesi makul… Ama daha önce de söyledim, arabulucu olmak iyidir ama arada kalmak çok iyi olmayabilir. Avrupa ile Rusya arasında arabulucuymuş gibi yıllarca kendini konumlandıran Ukrayna bugün arada kalan ülke oldu ne yazık ki… Bu duruma düşmemek lazım” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın kullandığı Türk SİHA’ları Rusya’yı bize karşı tahrik eder mi?

Ukrayna’nın sık sık Türkiye’den aldığı SİHA’lar ile Rus ordusuna verdirdikleri kayıplara ilişkin açıklamalar yapması da BTP liderinin gündemindeydi.

Hüseyin Baş, “Baykar TB2’nin ciddi başarısı konuşuluyor. Bunun Rusya’yı tahrik edebileceği söyleniyor. Ama burada şu da var. Biz de yıllarca terör operasyonlarıyla muhatap bir ülkeyiz. Hani o NATO müttefikimiz olan ABD’nin silahlandırdığı terör gruplarından bahsediyorum. Aynı zamanda o terör gruplarının elindeki silahların büyük bir ağırlığı da Rusya’nın meşhur kalaşnikof denen keleş silahları veya Moskova’da terör örgütü PKK’nın ofisi… Bize söylenebilecek bir şeyi ben kabul etmem, bana gelip de, ‘Sen oraya silah verdin, bize karşı doğrulttular’ diyen adamın ben alnını karışlarım. Sen 30 seneden beri buradaki terör gruplarına silah veriyorsun… derim ” dedi.

“Türkiye’nin S-400’leri kurması mümkün değil”

Türkiye’nin hava savunma sistemi konusunda kendi tedbirini biran önce alması gerektiğini belirten Hüseyin Baş, Rusya’dan alınan S-400’ler yüzünde ABD ile yaşanan sorunlar ve yine bu S-400’lerin aktif hale getirilememesi üzerine de dikkat çekici bir değerlendirme yaptı.

BTP lideri Baş, “NATO ülkesi bir Türkiye’nin Rusya’nın hava savunma sistemini kurması mümkün bir şey değil. Bunu aldık ama kurmadık, kurması mümkün değil. Biz S-400’ü aldık diye F-35 ve Patriot projelerinden çıkarıldık ve paramız da orada bloke edildi. Şimdi bunun olacağı çok açıktı, bu bilinçli bir hareket miydi acaba? Aldın ama kurmadın S-400’ü. Mesela bizim savaş uçaklarımız F-16’lar. F-16’lar ömrü dolan uçaklar. Her gün neredeyse 1-2 tanesi arıza yapıyor, hangardan eksiliyor. Türkiye’yi bilinçli olarak mı bu noktaya getirdiler?” dedi.

Akkuyu nükleer santrali için ezber bozan soru

ABD’nin Irak’ı, Rusya’nın da Ukrayna’yı işgal ederken nükleer silah iddiasını ortaya attığını ifade eden Hüseyin Baş Mersin Akkuyu’da Rusya ile birlikte inşa edilen nükleer santral için de dikkat çekici ifadeler kullandı.

BTP Lideri, “Mesela bizim Rusya ile yaptığımız bir nükleer tesis anlaşması var Mersin Akkuyu’da. Ben size şimdi başka bir şey söyleyeyim – bunları yapmayalım diye söylemiyorum yanlış anlaşılmasın- sadece bunu yapacak kadar yüreğin var mı, bunu soruyorum. Ben de bu yürek olur, sen de var mı? Neden söylüyorum? Ukrayna’ya Rusya’nın girmesinde temel argüman, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’, ABD’nin Irak’a girişinde temel argüman, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’, İran’a her saldırıldığında söylenen, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’… Türkiye’de nükleer bir tesis yok ama oluşturulan nükleer tesisle birlikte yarın bizim etrafımızda donatılmış ABD ordularının, ‘Sen nükleer silah üretiyorsun’ diyerek namlularının bize çevrilmesi için mi yapılıyor bunlar. Bu cevaplanması gereken önemli bir soru” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı