1xbet

Meslek Lisesi mezununun maaşı okul müdüründen fazla - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

11 Ağustos 2022 - 07:48

Meslek Lisesi mezununun maaşı okul müdüründen fazla

Kalifiye eleman sorunun yaşandığı bir dönemde sorunun tüm tarafları Torbalı Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde ikinci kez bir araya geldi …

Meslek Lisesi mezununun maaşı okul müdüründen fazla
Son Güncelleme :

02 Nisan 2022 - 0:30

12 views

Kalifiye eleman sorunun yaşandığı bir dönemde sorunun tüm tarafları Torbalı Ticaret Odası Kongre Merkezi’nde ikinci kez bir araya geldi. Toplantıda konuşan TTO Başkanı Olgun, “Rehber öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimize şunu söylemek istiyoruz: Meslek lisesi mezunu bir makine ustası bu salonda bulunan Kaymakam hariç herkesten daha fazla maaş alıyor.” dedi.

Torbalı Ticaret Odası ev sahipliğinde; Kaymakam Ercan Öter, Milli Eğitim Müdürü Atilla Işıkkaya, Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, ilçedeki okul müdürleri ve rehberlik öğretmenlerinin bir araya geldiği “Mesleki ve Teknik Eğitime İlişkin Değerlendirme, Tanıtım ve Yönlendirme” toplantısı sanayicilerin, eğitimcilerin ve kurumların da katılımı ile yoğun bir ilgi gördü. İlçedeki nüfus ve üretim olanaklarına vurgu yapan Kaymakam Ercan Öter, hükümetin de gündeminde olan ve son aylarda farklı atılımlar yaşayan meslek lisesi ve kalifiye eleman sorununu takipte olduğunu ve bu konuda özellikle ailelerin bilinçlendirilmesi için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Sorunun tüm taraflarını bir araya getiren bu toplantının önemine vurgu yapan Öter, “Bu iş bir vatan ve vicdan görevi. Bunu yapmazsak öğrencilerimiz işsiz kalacak. Torbalı bir sanayi bölgesi, buranın ara eleman ihtiyacını karşılamamız gerekiyor. Rehberlik öğretmenlerimizden öğrencilerimizin meslek liselerini tercih etmesi için bu dönem özel bir çaba sarf etmelerini istiyoruz.” dedi.

İMALATTA ÇALIŞACAK 5 BİN ELEMAN ARANIYOR

Toplantıda söz alan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Olgun, “İlçemizde hâlihazırda 65 bin çalışan bulunmakta ve en az 5 bin mesleki eğitimi almış kalifiye elemana ihtiyaç duymaktayız. CNC operatörü, kaynakçı, tornacı, elektrik teknisyeni, teknik ressam, mobilya döşemecisi ve makine bakımcısı gibi işlerde çalışacak eleman bulmak adeta karaborsaya düşmüş durumda. 7-8 bin TL maaş ile talaşlı imalatta çalışacak personel bulamıyoruz.” dedi. Mesleki eğitime olan ilginin gittikçe azaldığını belirten Başkan Olgun, “İlçemizdeki endüstri meslek lisesinde metal bölümüne geçtiğimiz sene kayıt olan öğrenci sayısı 154, mezun olan öğrenci sayısı 28 iken; mobilya bölümüne kayıt olan öğrenci sayısı 114, mezun olan öğrenci sayısı ise 5’tir. Hâlbuki bu iki alan için Torbalı sanayisinin 5-6 bin mezuna ihtiyacı var. . Rehber öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimize şunu söylemek istiyorum: Meslek lisesi mezunu bir makine ustası bu salonda bulunan Kaymakam hariç herkesten daha fazla maaş alıyor.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı