1xbet

van haber

Kadına Gözterilen Saygı Gelişmişlik Düzeyini Gösterir - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

19 Mayıs 2024 - 20:24

Kadına Gözterilen Saygı Gelişmişlik Düzeyini Gösterir

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Bilgin mesajında; “Bir toplumda, verilen …

Kadına Gözterilen Saygı Gelişmişlik Düzeyini Gösterir
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 0:22

94 views

Belediye Başkanı Hilmi Bilgin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Bilgin mesajında; “Bir toplumda, verilen değer, hak ve sorumluluklar, o toplumun çağdaşlık ve kadına gösterilen saygı gelişmişlik düzeyini belirtmektedir. Kadınlara tanınan siyasi, sosyal ve ekonomik haklarla Türk kadını aktif bir şekilde toplumsal hayata katılmış, Türkiye’nin gelişimine katkıda bulunma imkânı bulmuştur.

Kadınların, siyasal, sosyal ve ekonomik faaliyetlere eskiye nazaran daha yoğun şekilde katılmayı arzu ettikleri ve katılmaya başladıkları bir süreçten geçmekteyiz.

Türk kadını, dünya kadınlarının hak arayışlarına ve gelişim süreçlerine katkı yapabilecek bir kültürel birikime sahiptir. Türk medeniyetinin inşasında kadın ve erkek ortak rol oynamakta, Türk kadınının devlet yönetiminden eğitime, kültürden sosyal yaşama kadar her alanda erkeğin yanı başında yer aldığı görülmektedir. Kadın hakları mücadelesinin bizim ve tarihimizin tecrübelerinden edineceği çok fazla ders bulunmaktadır. Ailenin huzuru, gelecek nesillerin emniyet içinde yaşaması, toplumun refah ve mutluluğu, kadınların üstlendiği yükün hafifletilmesine, paylaşılmasına ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın kadın haklarına saygı duyulmasına bağlıdır.

Peygamberimiz Hz Muhammed (S.A.V), İslamiyet’te kadına karşı hoşgörü ve saygıyı anlatmıştır. Bir hadisi şerifte “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir.” buyurmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor selam ve saygılar sunuyorum.” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı