van haber

İYİ Parti Marmaris kadınlarından muhteşem ittifak - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

21 Haziran 2024 - 05:11

İYİ Parti Marmaris kadınlarından muhteşem ittifak

İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dayanışma yemeği; her çizgiden ve her kesimden 100’den …

İYİ Parti Marmaris kadınlarından muhteşem ittifak
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 10:10

132 views

İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dayanışma yemeği; her çizgiden ve her kesimden 100’den fazla kadını bir araya getirdi.

Ajans CANKA- İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali Toksoy ve Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Yeliz Küçük Demir ev sahipliğinde gerçekleşen yemeğe İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davut Cumhur Akmeşe, Sosyal Politikalar ve Kadın Politikaları Sorumlusu İl Başkan Yardımcısı Gülgün Çolakoğlu, CHP Marmaris İlçe Kadın Kolu Başkanı Zehra Gezer, Marmaris Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Kekeva, Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şube Başkanı Dilay Uçar, Marmaris İhtiyaç Sahipleri için Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Hayat Çelik ve Siteler Mahallesi Muhtarı Gülizar Pekpak ta katılarak, kadın dayanışmasına destek verdiler.

Etkinlikte söz alan İYİ Parti Marmaris İlçe Başkan Yardımcısı Yeliz Küçük Demir; “Eli bereketli gönlü sevgi dolu fedakar kadınlarımız olmasa, toplumun olamayacağı bilinciyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü yürekten kutluyorum. Ülkemizde her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Emekçi Kadınlar günü ilk olarak 8 Mart 1857 tarihinde Newyork’ta bir dokuma fabrikasındaki kadın işçiler daha iyi koşullarda çalışmak istemiyle greve başlamış ancak polislerin kadın işçilere saldırması fabrikaya kilitlemesi ardından çıkarılan yangın ile 129 kadın işçi yanarak can vermiştir. 53 yıl sonra 1910 tarihinde Danimarka’da toplanan uluslararası sosyalist kadınlar konferansında 8 Mart’ın, Dünya Emekçi Kadınlar günü olmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Ülkemizde de 1921 yılından itibaren, kutlanmaya devam edilmektedir.

Alın teri uğruna can veren emekçi kadınlarımızı bir kez daha saygıyla anarken; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günümüzü kutluyor, kadına yönelik her türlü şiddetin son bulması için İstanbul sözleşmesi yaşatır, diyorum.” dedi.