1xbet

Evlenme işlemlerinde 'e-Evlenme' kolaylığı - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

26 Haziran 2022 - 19:38

Evlenme işlemlerinde ‘e-Evlenme’ kolaylığı

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e- Evlenme Uygulaması, belediye memurluklarına yeni evlenen çiftlerin …

Evlenme işlemlerinde ‘e-Evlenme’ kolaylığı
Son Güncelleme :

11 Nisan 2022 - 0:44

18 views

İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e- Evlenme Uygulaması, belediye memurluklarına yeni evlenen çiftlerin evliliklerinin aile kütüklerine elektronik ortamda tescil edebilmelerine olanak sağlıyor.

ANKARA (İGFA) – İçişleri Bakanlığı Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen e­-Belediye sistemi ile MERNİS arasında sağlanan entegrasyonla belediye evlendirme memurları tarafından düzenlenen evlenme bildirim formlarının ve evlenme bilgilerinin elektronik ortamda aile kütüklerine tescil edilebilmesini sağlayan e-Evlenme uygulaması, 25 Mart 2021’de hayata geçirilmişti.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün e-Evlenme uygulaması ile yeni evlenen çiftlerin evlilik sonrası, yeni kimlik, ehliyet, pasaport değişimi işlemlerini kolaylaştırırken, bürokrasiyi de azalttı.

Ülke genelinde bir yılda 152 bin çiftin evliliği e-Evlenmeyle tescil edildi.

779 belediye tarafından kullanılan e -Evlenme uygulaması üzerinden bugüne kadar yaklaşık 609 bin 955 evliliğin 152 bin 885’i elektronik olarak tescil edildiği belirtilirken, evliliğin gerçekleşmesiyle birlikte uygulama üzerinden 3 iş günü içinde gerçekleştirilen tescille birlikte zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanırken evlenme bildirimlerinin kâğıt ortamında nüfus müdürlüklerine gönderilmesinin de önüne geçildi.

Böylelikle elektronik ortama aktarılan tescil işlemleriyle bürokrasi azalırken, zaman ve kırtasiyecilikten de tasarruf sağlandı. Evliliğin gerçekleşmesiyle hızlı bir şekilde yapılan tescil işlemlerinden sonra, vatandaşlar yeni kimlik kartlarını, varsa ehliyet ve pasaportlarını kolayca değiştirilebiliyor.