van haber

Eşitliğin Kenti Seferihisar! « Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

20 Temmuz 2024 - 12:27

Eşitliğin Kenti Seferihisar!

Seferihisar Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü İ.B.B. Çağan Irmak Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklerle kutladı. Etkinlik …

Eşitliğin Kenti Seferihisar!
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 11:36

89 views

Seferihisar Belediyesi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü İ.B.B. Çağan Irmak Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliklerle kutladı. Etkinlik açılışında konuşan İsmail Yetişkin’in Seferihisar’ın eşitliğin kenti olacağına dair vurgusu salondaki kadınlar tarafından büyük destek gördü.

Toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde herkesin üstüne düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Başkan Yetişkin; “ Tarihe kazınmış bir direniş ile kazanılmış bir gün bu gün. Aynı zamanda dünyadaki her kadının her gün evde, sokakta, iş yerinde tek başına verdiği mücadeleleri de birer 8 Mart olarak görüyorum. Kadınların direnci tüm dünyaya örnek oluyor. Fakat artık toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinin yükünü yalnızca kadınlara bırakamayacağımız bir zamana geldik. Kadınlarla birlikte toplumdaki herkesin üzerine düşen sorumluluğu alması gereken ve daha adil ve eşit bir dünya için çaba göstermesi gereken bir zamana. ‘’ dedi.

’’Seferihisar’ı eşitliğin kenti yapacağız’’

Kadın kenti olan Seferihisar’ı eşitliğin kenti yapmak için Seferihisar Belediyesi’nin çalışmalarından bahseden Yetişkin; ‘’Hepinizin bildiği gibi Seferihisar bir kadın kentidir. Tarımda, ticarette, turizimde, sanatta, siyasette her yerde kadınların olduğu bir şehirdir. Bizim önümüzdeki vizyon Seferihisar’ı eşitliğin kenti yapmak. Dünyadaki en varlıklı ve mutlu ülkelere baktığımızda toplumsal cinsiyet eşitliği meselesini çoktan çözdüklerini görüyoruz. Tek kanat ile bir kuş uçamaz. Eğer ki büyüyen, değer kazanan bir Seferihisar istiyorsak cinsiyetlerden bağımsız, eşitliğin sarsılmaz olduğu bir sistem kurmalıyız. Bu alandaki çalışmalarımıza eminim bu salondaki kadınların da paha biçilmez katkıları olacaktır. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun” dedi.

Seferihisarlı kadınlar sahnede!

CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer’in konuşmasının ardından etkinlik Emeğin Renkleri resim sergisi açılışı ile başlayarak Avukat Ezgi Umucu Dündar, Avukat Irmak Değerli ve Avukat Damla Değerli Okumuş’un kadın haklarının hukuksal boyutunu anlattıkları panel ile devam etti.

Abderalılar Sanat Platformu’nun “1881’den Günümüze Kadın Dergileri” sergisinin de açılışı gerçekleştirilirken Ürkmez Kadın Tiyatrosu’nun “Kadınlar Dünyası” oyunu da Seferihisarlıların yoğun katılımıyla sahnelendi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı