van haber

Bursa’da Yeşil Yıldırım Hotel’in yeni sahibi belli oldu! “Amacına hizmet edecek” « Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

20 Temmuz 2024 - 11:49

Bursa’da Yeşil Yıldırım Hotel’in yeni sahibi belli oldu! “Amacına hizmet edecek”

Bursa’da son 2 yıldır faaliyetlerinde yeterli verim alınamayan Yeşil Yıldırım Hotel, ihale usulü ile turizmci Mehmet Kağan Tokoğlu’na satışı …

Bursa’da Yeşil Yıldırım Hotel’in yeni sahibi belli oldu! “Amacına hizmet edecek”
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 4:14

137 views

Bursa’da son 2 yıldır faaliyetlerinde yeterli verim alınamayan Yeşil Yıldırım Hotel, ihale usulü ile turizmci Mehmet Kağan Tokoğlu’na satışı yapıldı. Tokoğlu, otelin amacına hizmet etmeye devam edeceğini, hasta yakınlarından herhangi bir ücret alınmayacağını ifade etti.

GÜLİN ÖZDEMİR / BURSADA BUGÜN/BURSA İGFA- Bursa’nın Yıldırım ilçesinde Ocak 2010 ve Mart 2015 yılları arasında faaliyet gösteren, şehir dışından gelen ve kalacak yerleri bulunmayan hasta yakınları için hizmet veren Hasta Yakınları Oteli, 2015 ile 2019 yılları arasında ise Yeşil Yıldırım Hotel olarak işletildi. Hotel, pandemi döneminde belirli bir süre hastane personelinin konaklaması için kullanılanılsa da yeteri kadar faaliyet gösteremedi. İşlevine devam edemeyen Yeşil Yıldırım Hotel’in satışı ihale usulü ile turizmcilik yapan Mehmet Kağan Tokoğlu’na yapıldı.

“MÜLKİYETİN TAMAMI BELEDİYENİN DEĞİLDİ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yıldırım Belediyesi Başkan Yardımcısı Kamil Kanbur, “Otel son 2 yıldır faaliyet göstermiyordu. Pandemi döneminde doktorlar evlerine gitmemek için bir süre burada kaldı. Burası eski Belediye Başkanı Özgen Keskin, döneminde kat karşılığıyla yapılmıştı. İhaleyi alan firmanın altta bulunan eczaneyle üstteki kafeteryayı yapıp otel kısmını belediyeye bırakması şeklinde bu ihale yapılmış. Bu otel iki ortaklıydı ve mülkiyetin tamamı belediyenin değildi. Üst taraf belediyenindi. Bir ara Kızılay, burasını kız yurdu yapacak diye konuşuluyordu. Dönüştürmek, bununla ilgili prosedür ve yapılması gerekenler sanırım biraz zor geldi. Protokolü yerine getirmediler ve vazgeçildi. Daha sonrasında Yıldırım Belediyesi olarak bizler kütüphane yapmayı denedik. Maliyete, rantabl olmasına bakıldı. Barış Manço Kültür Merkezi’nde kütüphane yapılmasına karar verildi. Son noktada da bunu değerlendirip satışına karar verildi. 10 milyon 306 bin TL bedelle satıldı” şeklinde konuştu.

“HOTELİ ALMA SEBEBİMİZ…”

Yeşil Yıldırım Hotel sahibi Mehmet Kağan Tokoğlu ise, “Burası hasta yakını oteliydi ama o şekilde işlevine devam edemedi. Yaklaşık 2 yıldır atıl bir durumu vardı ve fonksiyonunu yitirmişti. Altında da bizim dükkanımız var. Burası misafirhane olarak bir türlü işlev kazanamadı ve Yeşil Yıldırım Hotel oldu. Benim işim sadece eczacılık değil, aynı zamanda otelciyim. Bizim turizm tarafımızda var. Burası sürekli çalışmama durumundaydı ve en sonunda kapandı. Kapandıktan sonraki süreçte başka alanlarda kullanılmak istendi ama binanın imar durumu uygun bulunamadı ve satışına karar verildi. Karar verildikten sonra zaten bizde ihaleye girdik. İhale, kamu malı olduğundan yüksekti. 3 kişi ihaleye girdi ve biz aldık. Bizim alma sebebimiz; turizmci de olduğumuz için personelimiz oluyor ve kaydırma şansımız oluyor. Bu otelin kapasitesi de çok olacak en azından bir hayıra vesile oluruz. Mesela önceden hasta yakınlarından ücret alınıyordu şimdi hasta yakını ve benzeri bir durum olursa bizler ücret almadan tabii suistimal de edilmeden konaklamasına yardımcı olacağız. Bu binanın ihalesine girme sebebimiz tamamen bundan ibaret” açıklamasında bulundu.