van haber

Bursa'da bazı evler ticari elektrik kullanmak zorunda! - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

21 Haziran 2024 - 04:17

Bursa’da bazı evler ticari elektrik kullanmak zorunda!

Bursa Hamitler Mahallesi’nde birkaç sokakta evlere şantiye elektriği bağlanması nedeniyle mahalleliler ticarethane elektriği kullanmak zorunda …

Bursa’da bazı evler ticari elektrik kullanmak zorunda!
Son Güncelleme :

08 Mart 2022 - 1:44

120 views

Bursa Hamitler Mahallesi’nde birkaç sokakta evlere şantiye elektriği bağlanması nedeniyle mahalleliler ticarethane elektriği kullanmak zorunda kalıyor. Mahalle sakinleri Özgür Alkan ve Şahmerdan Ölmez evlerine şantiye elektriği verilmesinden şikâyet ederken ödedikleri fazla faturalardan dert yandı.

RAMAZAN ACAR / BURSADA BUGÜN/BURSA İGFA- Hamitler Mahallesi’nde yaşayan Özgür Alkan ve Şahmerdan Ölmez evlerine şantiye elektriği verilmesi nedeniyle şikâyetçi. Alkan ve Ölmez, doğalgaz firmasının da özel olmasına rağmen evlerine mesken doğalgazı verdiğini söylerken elektrik firmasının şantiye elektriği vermesi nedeniyle fazla fatura ödediklerini belirtti.
Bursa’da çoğu mahallede olan ‘kaçak yapılaşma’ Hamitler Mahallesi’nde de oldukça fazla. Bu mahallede bulunan kaçak yapılara elektrik aboneliği verilirken, yapı denetim izni olmaması nedeniyle binalara şantiye aboneliği veriliyor. Vatandaşlar ev olarak kullandıkları binalar için ticarethane elektriği kullanmak zorunda kalıyor ve faturasını da fazla ödüyor.

“EVİM TİCARETHANE DEĞİL”

Evinin ticarethane olmadığını söyleyerek isyan eden Özgür Alkan, “10 ay önce 3 daire ortak kullandığımız elektriği ayırmak istedim. Ayırma işlemini yaptım. Daha sonra faturalarım gelmeye başladığında öğrendim ki binama şantiye elektriği bağlanmış. Önceden 3 daire toplamda 600 TL öderken, elektriği ayırdıktan sonra sadece benim daireme 770 TL elektrik faturası gelmeye başladı. Benim evim ticarethane değil. Neden şantiye elektriği kullanmak zorunda kalıyorum? Şantiye elektriği bağlı olması nedeniyle iki katı fatura ödüyorum. Konuyla alakalı dağıtım şirketine gittiğimde, “Tüm Bursa’da kaçak binalara şantiye elektriği veriliyor” yanıtını aldım. Aynı evde doğalgaz da kullanıyorum fakat doğalgaz şantiye aboneliği olarak bağlanmıyor. Sonuçta doğalgaz dağıtımını yapan da özel bir şirket ama onlar böyle bir uygulama yapmıyorlar” dedi.

AYNI ELEKTRİK, FARKLI PARA

Fazla fatura ödemekten şikâyetçi olan Şahmerdan Ölmez, “Bulunduğum binada ilk kata 207 TL, benim katıma 450 TL elektrik faturası geliyor. Bunun nedeni ilk katta mesken elektriği varken, ikinci kata şantiye elektriği kullanılıyor olması. Şantiye elektriği verildiği için de ticarethane olarak görünen evim için iki katı fatura ödüyorum. Alt katta ve benim katımda aynı kilowatt saatte elektrik kullanılmasına rağmen, neden ben daha fazla fatura ödüyorum” diye konuştu.