1xbet

Artan maliyetlerle gezen tavuk yeniden çoğaldı - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

25 Haziran 2022 - 07:31

Artan maliyetlerle gezen tavuk yeniden çoğaldı

Doğal ortamda, açık havada yetiştirilen yumurta tavukçuluğuna dönüş için Avrupa ülkeleri hızlı bir adım attı. Yumurta tavukçuluğunun kafeslerde …

Artan maliyetlerle gezen tavuk yeniden çoğaldı
Son Güncelleme :

23 Nisan 2022 - 9:24

Doğal ortamda, açık havada yetiştirilen yumurta tavukçuluğuna dönüş için Avrupa ülkeleri hızlı bir adım attı. Yumurta tavukçuluğunun kafeslerde değil, doğal ortamında elde edilmesi için çiftlik çalışmaları başlattılar.

İsteniş Hakan TÜPLEK/ AFYONKARAHİSAR İGFA- Son dönemde ülkemizde artan yem, elektrik fiyatları, işçilik maliyeti, doğalgaz faturaları kümes tavukçuluğu yapan üreticileri zora soktu.

Bunun karşısında gezen tavuk diye de tabir edilen serbest dolaşan tavukların maliyeti ise bir haydi düşük. Artan maliyetler gezen tavuk üretimini yeniden favori haline getirdi. Besin değeri ve yumurta kalitesi daha yüksek olan gezen tavuk, kümes tavukçuluğuna göre daha çok tercih ediliyor. Köylerde yetiştirilen, serbest dolaşan tavuklara olan ilgi artıyor. Beyaz et tüketiminin neredeyse tamamının tavuk sektöründen karşılanıyor. Özellikle düşük maliyeti olan gezen tavuk çiftlikleri yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı. Fiyatının kırmızı ete göre daha düşük olması tavuk ürünlerini, kırmızı ete ciddi rakip yapacak gibi görülüyor.