1xbet

ABD'den ikinci hipersonik deneme - Kocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli HaberleriKocaeli Haber, Kocaeli Haberleri, Son Dakika Kocaeli Haberleri

25 Haziran 2022 - 08:12

ABD’den ikinci hipersonik deneme

ABD, ikinci hipersonik füze denemesini daha gerçekleştirdi. ABD ordusu, Lockheed Martin savunma şirketinin geliştirdiği Hipersonik Hava Solunumlu …

ABD’den ikinci hipersonik deneme
Son Güncelleme :

06 Nisan 2022 - 5:44

19 views

ABD, ikinci hipersonik füze denemesini daha gerçekleştirdi.

ABD ordusu, Lockheed Martin savunma şirketinin geliştirdiği Hipersonik Hava Solunumlu Silah Konsepti’nin ikinci kez denendiğini ve mühimmatın hipersonik hızda 65 bin fit irtifayla 300 deniz milinden fazla menzil katettiğini açıkladı.

Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) bağlı İleri Savunma Araştırmaları Proje Ajansından (DARPA) yapılan yazılı açıklamada, “DARPA ve ABD Hava Kuvvetleri, yakın zamanda Hipersonik Hava Solunumlu Silah Konsepti’nin (HAWC) Lockheed Martin versiyonunun serbest uçuş testini tamamladı.” bilgisi verildi.

Söz konusu mühimmatın, bir nakliye uçağından serbest bırakıldıktan sonra motorunu ateşlediği belirtilen açıklamada, “Oradan yüksek süratle hızlandı ve uzun bir süre boyunca Mach 5’ten (ses hızının beş katı) daha süratli bir hızla uçuşunu sürdürdü. Mühimmat 65 bin fitten daha yüksek irtifalara ulaştı ve 300 deniz milinden fazla uçtu.” ifadeleri kullanıldı.